Bezpečné používání internetu (1)

Žijeme ve světě moderních technologií a bez užívání internetu si náš život už mnohdy ani neumíme představit. Využíváme výhody internetu, jako je možnost získat velmi snadno a rychle jakékoli informace, komunikovat, nakupovat, hrát hry, stahovat soubory. Je to pro nás denní rutina, nad kterou nemusíme ani přemýšlet a můžeme lehce zapomenout na rizika, která jsou s užíváním internetu a souvisejících technologií spjatá. Přitom se jedná o rizika, která by námi neměla být podceňována.

Chceme-li se lépe zorientovat v oblasti zabezpečení zařízení, využívajících internet, podíváme se nejdříve na základní pojmosloví největších hrozeb při používání internetu.

Bezpečnostní hrozby

Malware 

Malware (zkratka pro škodlivý software) je typ softwaru, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup k vašemu zařízení. Mezi nejrozšířenější typy malware patří spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červi, rootkity, ransomware a změny nastavení prohlížeče.

Jak se šíří malware?
Malware nejčastěji napadne vaše zařízení přes Internet nebo spuštěním infikované přílohy emailu. Může také získat přístup k vašemu počítači prostřednictvím napadených webových stránek, hudebních souborů, panelů nástrojů, instalací zkušebních verzí her, bezplatných programů nebo jakéhokoli jiného souboru staženého z webu.

Jak odhalit malware?
Pomalý počítač je často známkou toho, že je vaše zařízení napadeno škodlivým softwarem, který se vyznačuje vyskakovacími okny, rozesíláním spamu a častými pády systému.

Jak odstranit malware?
Nejlepším způsobem, jak se zbavit malware, je použít spolehlivý nástroj pro odstranění malware, které je součástí každého kvalitního antivirového programu. Avast Antivirus dokáže snadno a rychle odstranit jakýkoli malware z vašeho zařízení.

Jak se bránit před malware?
Neotvírejte emailové přílohy od neznámých nebo neočekávaných odesilatelů.

Spyware
Spyware je typ malware, který je velice obtížné odhalit. Skrytě sbírá informace o vašem chování na internetu, historii prohlížených stránek nebo jiné osobní údaje (například čísla kreditních karet). Často také posílá bez vašeho vědomí tyto informace přes internet třetím stranám. Keylogger je typ spyware, který umožní odposlouchávat vše, co napíšete na klávesnici.

Odkud přichází spyware?
Spyware se často do vašeho počítače nainstaluje společně s jiným programem nebo při otevření infikované přílohy e-mailu. Můžete na něj také narazit na stránkách nabízejících volné stažení různých souborů (například stránky nabízející bezplatné stažení hudby nebo filmů). Vzhledem k omezeným možnostem odhalení spyware tak většina lidí ani netuší, že je na jejich počítači spyware nainstalován.

Jak odhalit spyware?
V hlavním panelu se mohou objevit nové nebo neznámé ikony programů. Často jsou také vaše vyhledávací dotazy přesměrovány do jiného vyhledávače. Při provádění běžných operací se začnou náhle objevovat podivné chybové zprávy.

Jak odstranit Spyware?
Antivirové programy s funkcí ochrany proti spyware dokáží odhalit a odstranit z vašeho počítače jakýkoli spyware. Můžete také prověřit podezřelé programy nebo funkce, které jste do vašeho počítače vědomě nenainstalovali.

Jak se bránit před spyware?

  • Ujistěte se, že váš prohlížeč, operační systém i ostatní programy jsou pravidelně aktualizovány a obsahují poslední verze bezpečnostních záplat.
  • Nastavte si vyšší úroveň zabezpečení vašeho prohlížeče a ochrany soukromí.
  • Při návštěvách stránek pro sdílení souborů se chovejte velice obezřetně.
  • Neklikejte na vyskakující reklamy.

Adware
Adware je typ bezplatného softwaru, jehož vývoj je podporován reklamou. Ta se zobrazuje ve vyskakovacích oknech, v panelech nástrojů nebo přímo v prohlížeči. Většina adware programů pouze obtěžuje uživatele vyskakovacími okny, ale nepředstavuje významné riziko. Některé programy však dokáží shromažďovat vaše osobní informace, sledovat historii navštívených webových stránek nebo dokonce nahrávat stisknuté klávesy.

Jak se šíří adware?
Stejně jako spyware, adware se nejčastěji ukrývá v bezplatných programech. Můžete ho však získat také jako doplněk internetového prohlížeče nebo se do operačního systému nainstaluje přes neopravenou bezpečnostní díru.

Jak odhalit adware?
Pokud se na vašem zařízení začnou objevovat vyskakovací reklamní sdělení, je pravděpodobně napadeno adware. Okna s reklamou se mohou začít zobrazovat i v případě, že právě neprocházíte webové stránky. Také může být změněna domovská stránka vašeho prohlížeče.

Jak odstranit adware?
Před odstraněním adware z vašeho zařízení si nezapomeňte zálohovat všechny vaše důležité soubory. Poté použijte antivirový program nebo speciální nástroj na odstranění adware, ukrytého na vašem zařízení.

Jak se bránit před adware?

  • Ujistěte se, že váš prohlížeč, operační systém i ostatní programy jsou pravidelně aktualizovány a obsahují poslední verze bezpečnostních záplat.
  • Při prohlížení internetových stránek zapněte funkci firewall.

Phishing
Phishing je snaha počítačových podvodníků získat vaše citlivé osobní informace, jako jsou hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů. Šíří se podvodnými emailovými zprávami nebo přesměrováním na falešné webové stránky.

Odkud přichází podvodné zprávy zvané phishing?
Phishingové zprávy vypadají jako zprávy od důvěryhodných organizací, jako je PayPal, Česká pošta nebo vaše banka. Nicméně se ve skutečnosti jedná o podvod. Pokud vás tyto instituce žádají o aktualizace, ověření nebo potvrzení informací o vašem účtu, měli byste být velice obezřetní. Po kliknutí na odkaz v podvodném emailu jste přesměrováni na falešné stránky, kde vás útočníci nabádají k zadání citlivých informací o vašem účtu, což může vést ke krádeži identity.

Jak odhalit phishing?
Obdržíte zprávu s žádostí o zadání vašich osobních informací, obvykle prostřednictvím emailu nebo internetových stránek.

Jak odstranit phishing?
Protože podvodné praktiky nemohou být zcela odstraněny, je zapotřebí naučit se phishing rozpoznat a ignorovat. Kontrolujte pravidelně své webové stránky a zaměřte se na změny, které se na vašich stránkách objevily bez vašeho vědomí. Pokud je to možné, pravidelně aktualizujte důležité soubory na vašich webových stránkách.

Jak se bránit phishingovým útokům?

  • Základním pravidlem je obezřetnost. Neklikejte na odkazy v nevyžádané poště nebo na Facebooku.
  • Neotvírejte přílohy nevyžádaných emailových zpráv.
  • Chraňte si svá hesla a nikomu je neprozrazujte.
  • Nikomu nesdělujte vaše citlivé informace – po telefonu, osobně nebo emailem.
  • Kontrolujte správnost URL adresy navštěvovaných stránek. V mnoha případech při phisingovém útoku vypadá webová adresa na první pohled zcela důvěryhodně. Rozdíl naleleznete v detailech. Například v chybném písmeně v URL adrese nebo v odlišné doméně (.com namísto .cz).
  • Pravidelně aktualizujte váš prohlížeč a instalujte bezpečnostní záplaty.

Počítačový virus
Počítačový virus je program nebo část kódu, která se spustí na vašem PC bez vašeho vědomí nebo svolení. Některé viry pouze znepříjemňují uživateli život. Většina virů je ale navržena tak, aby získala kontrolu nad napadeným systémem a prováděla destruktivní akce. Virus se může šířit z počítače na počítač prostřednictvím různých sítí, stejně tak jako biologický virus přechází z člověka na člověka.

Odkud útočí počítačové viry?
Viry se zpravidla skrývají do běžně používaných programů, jako je například prohlížeč PDF souborů, instalační soubory atp. Můžete také obdržet infikovaný soubor v příloze emailu nebo ho získat pouhým stažením z Internetu. Jakmile spustíte program, kliknete na příponu nebo otevřete infikovaný soubor, virus se automaticky spustí. Kód viru se poté může začít kopírovat do jiných souborů a provádět změny ve vašem počítači.

Jak odhalit virus?
Může například docházet k výpadkům vašeho internetového připojení. Viry také často odstraní nebo deaktivují vaši antivirovou ochranu a firewall. Počítače infikované viry jsou dokonce schopny spouštět různé akce bez vašeho vědomí.

Jak odstranit virus?
Odstraňte všechny dočasné soubory a spusťte ve vašem antivirovém programu kompletní kontrolu systému. Pokud se na vašem počítači objeví viry, odstraňte je.

Jak se bránit před viry?

  • Vyhněte se stahování programů z neznámých zdrojů.
  • Neotevírejte přílohy nevyžádaných emailu nebo zprávy od neznámých kontaktů na Facebooku.
  • Stahujte Android aplikace pouze z oficiálního obchodu Google.
  • Ochraňte svůj telefon aplikací Avast Free Mobile Security.

Trojský kůň
Trojský kůň je typ viru, který předstírá, že uživateli přináší přidanou hodnotu v podobě užitečné funkce, bezplatného programu nebo zábavy. Ve skutečnosti však způsobuje škody nebo krádeže dat.

Kde nejčastěji narazíte na Trojského koně?
Trojský kůň se často šíří infikovanými emailovými přílohami, bývá ukrytý v bezplatných aplikacích a hrách, filmech nebo pohlednicích.

Jak odhalit Trojského koně?
Počítač se často kvůli zvýšené zátěži procesoru výrazně zpomalí.

Jak odstranit Trojského koně?
Nejlepší způsob je používat spolehlivou antivirovou ochranu, která dokáže detekovat a odstranit veškeré trojské koně na vašem zařízení. Při ručním odstraňování trojského koně je nutné ručně odstranit všechny programy, které jsou s nalezeným trojským koněm propojeny.

Jak se vyhnout napadení Trojským koněm?

  • Neotvírejte neznámé soubory v přílohách vašich emailů. Infikované soubory mají obvykle přípony .exe, .vbs nebo .bat.
  • Pravidelně aktualizujte váš antivirový program a používejte funkci firewall.

Spam
Spam je nevyžádaná zpráva, která propaguje různé produkty a služby. Je to elektronická verze nevyžádané pošty.

Odkud pochází spam?
Spammeři tradičně používají k rozesílání svých zpráv emailovou komunikaci. Často lze nalézt spam i na stránkách blogů, sociálních sítí, v komunikačních programech nebo v mobilních zařízeních.

Jak odhalit spam?
Ve vašem zařízení se začnou pravidelně objevovat nevyžádané zprávy. Spammeři se vydávají za důvěryhodné firmy, přátele nebo rodinné příslušníky.

Jak odstranit spam?
Nastavte si ve vaší emailové schránce spamový filtr a reportujte všechny podezřelé zprávy. Odhlaste svoji emailovou adresu z odběru jakýchkoli nevyžádaných novinek a trpělivě označujte doručené nevyžádané zprávy jako spam.

Jak se bránit před nástrahami spamu?

  • Při registraci k jakékoli online službě se ujistěte, že jste odškrtli předvolené nastavení. Obvykle se jedná o povolení používat váš email k marketingovým účelům.
  • Klikáním na odkazy ve zprávách nebo odpovídáním na tyto zprávy pouze potvrzujete platnost vaší emailové adresy. To může způsobit ještě větší množství nevyžádaných zpráv.
  • Pravidelně ve vaší emailové schránce označujte nevyžádané zprávy jako spam.
  • Založte si další emailovou adresu, určenou výhradně pro online nákupy, skupinové chaty, k odběru novinek atd. Snížíte tím pravděpodobnost, že nevyžádané zprávy zahltí vaši hlavní emailovou schránku.

Antivirus AVAST

Před všemi výše popsanými hrozbami je možné se relativně jednoduše chránit a to používáním kvalitního antivirového programu. Antivirus AVAST nabízí i v základní verzi ochranu před malwarem a viry a v rozšířené verzi i před podvodnými weby, soubory s nebezpečným obsahem či spamem. Taktéž nabízí zabezpečení hesel, internetového bankovnictví i routeru.

Mezi nejnovější funkce patří speciální technologie, zachycující neznámé soubory, které jsou v reálném čase odeslány do virové laboratoře, okamžitě analyzovány a případně zařazeny do virové databáze. Velmi praktickou se jeví i novinka v podobě lepšího zabezpečení domácí sítě, kdy jsou detekovány hrozby pro router. Základní verze antivirového programu je zdarma, rozšířené verze jsou placené, ale nabízí 30ti denní zkušební verzi zdarma. Další nespornou výhodou je snadná a rychlá instalace.

Všechny verze antivirového programu včetně návodu na instalaci jsou dostupné na webu společnosti AVAST: https://www.avast.com/cs-cz/index.

Mgr. Petra Suchanová, ROSA – centrum pro ženy, z.s.
Článek byl vytvořen v rámci projektu Stopnasili.cz za laskavé podpory NF AVAST

Posted in Články, Novinky.