Bezpečné používání internetu (2)

Ukládání historie prohlížeče, tedy prohlížených webových stránek a také stažených souborů, patří mezi standardní funkce všech webových prohlížečů. Násilní partneři mívají silnou potřebu kontroly a to i v oblasti moderních technologií – chtějí vědět, jaké webové stránky jejich partnerka navštěvuje, jaké sociální sítě využívá. K získání těchto informací se agresor prostřednictvím právě této funkce prohlížeče snadno dostane. Samozřejmě není žádoucí, aby věděl, že si jeho partnerka vyhledává informace např. o specializovaných centrech, kde by se jí mohlo dostat odborné pomoci. Je tedy bezpečnější, aby klientka uměla tyto informace z prohlížeče smazat.

Nabízí se několik variant: je možné smazat celou historii prohlížení, což ale může působit poměrně nápadně a z hlediska agresora „podezřele“, protože uživatelé tento úkon běžně neprovádějí. Bezpečnější možnost je smazat historii jen za určité období, např. za poslední hodinu nebo z historie smazat jen určité weby.
Podrobný návod, jak postupovat v Google Chrome je zde:[1]

Zobrazení celé webové historie

Na stránce Historie jsou zobrazeny webové stránky, které jste navštívili za uplynulých 90 dní. Nejsou zde uloženy stránky zabezpečených webů, stránka navštívené v anonymním režimu ani stránky, které jste z historie prohlížení smazali.

  1. V počítači spusťte Chrome.
  2. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností .
  3. Klikněte naHistorie   Historie.

Vymazání celé historie

  1. V počítači spusťte Chrome.
  2. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností .
  3. Klikněte naHistorie   Historie.
  4. Klikněte na tlačítkoVymazat údaje o prohlížení. Zobrazí se dialogové okno.
  5. V rozbalovací nabídce vyberte, kolik historie chcete smazat. Chcete-li smazat veškerou historii prohlížení, vyberte možnostod počátku věků.
  6. Zaškrtněte políčka u dat, která má Chrome smazat, včetně možnosti Historie procházení.Další informace o typech údajů o prohlížení, které lze smazat.
  7. Klikněte na tlačítko  Vymazat údaje o prohlížení.

Smazání konkrétních položek z historie

Ručně můžete smazat vybrané části historie. Konkrétní položku můžete vyhledat pomocí vyhledávacího pole v horní části stránky.

  1. V počítači spusťte Chrome.
  2. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností .
  3. Klikněte na Historie 
  4. Zaškrtněte políčko vedle každé webové stránky, kterou chcete z Historie odstranit.
  5. V horní části stránky klikněte na tlačítkoOdstranit vybrané položky.
  6. Zobrazí se okno k potvrzení. Klikněte na Odebrat.

Odstranění konkrétních miniatur ze stránky Nová karta

Chcete-li zobrazit často navštěvované stránky, otevřete stránku Nová karta. Chcete-li odstranit miniaturu, umístěte na ni kurzor a klikněte na Zavřít  .
Ve všech prohlížečích funguje klávesová zkratka Ctrl + Shift + Delete, po jejímž použití se automaticky objeví nabídka na správu historie prohlížení.

Anonymní okno

Za normálních okolností vidí údaje o aktivitě uživatelky na internetu jak poskytovatel internetu, tak navštívené weby a veškerá aktivita se ukládá do Historie prohlížení. Všechny rozšířené prohlížeče nabízí možnost používat internet, aniž by se aktivita uživatelky, tedy prohlížené stránky a informace o stahování souborů, ukládaly do Historie. To však neznamená, že aktivitu nezaznamenává poskytovatel internetu a navštívené weby.

Tato „anonymní varianta“ však může být velmi prospěšná našim klientkám, které si např. shánějí informace v souvislosti s plánem řešit svou situaci. Mohou hledat kontakty na OSPOD, specializovaná centra, azylové domy nebo si mohou hledat informace ohledně právního postupu. Samozřejmě je možné takové klientce poradit, aby mazala historii prohlížeče, ale pokud to nikdy nedělala, může to násilnému partnerovi připadat podezřelé. O používání anonymního okna se agresor nemá šanci dozvědět, takže je to nejbezpečnější způsob.

Zde je konkrétní postup, jak vytvořit a zavřít anonymní okno v prohlížeči Google Chrome:[2]

Otevření anonymního okna

V počítači můžete otevřít anonymní okno, aby Chrome neukládal historii prohlížení. Mezi anonymním oknem a otevřenými běžnými okny lze přepínat. V anonymním režimu však budete pouze v anonymním okně.

  1. Spusťte prohlížeč Chrome.
  2. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností     Nové anonymní okno.
  3. Otevře se nové okno. V horním rohu bude šedá ikona anonymního režimu  .

Anonymní okno lze otevřít také pomocí klávesové zkratky:

  • Windows, Linux nebo Chrome OS: Stiskněte Ctrl + Shift + n.
  • Mac: Stiskněte  + Shift + n.

Ukončení a opuštění anonymního režimu

Anonymní režim je spuštěn v samostatném okně Chromu mimo běžné relace prohlížení. Chcete-li anonymní režim ukončit, je potřeba zavřít všechna anonymní okna.

  1. Přejděte na anonymní okno.
  2. V rohu okna klikněte na tlačítko zavření  .
    • Windows a Linux: Tlačítko naleznete vpravo nahoře.
    • Mac: Tlačítko naleznete vlevo nahoře.

Hesla

Při používání hesel na internetu platí několik základních pravidel, které není dobré podceňovat. Všechny jsme o těchto pravidlech mockrát slyšely, ale málokterá z nás se jimi skutečně v plném rozsahu řídí.

  • K přihlášení do více účtů nikdy nepoužívat stejné heslo. Pokud bude heslo jednou prolomeno, identita uživatelky je vážně ohrožena a může být odcizena.
  • Nepoužívejte jednoduchá hesla typu jméno, rok narození, slova typu „heslo“, „admin“, „1234“ apod.
  • Bezpečné heslo má min. 10 znaků a ideálně obsahuje kombinaci velkých a malých písmen, číslic a symbolů. Je lepší se vyhnout slovům s diakritikou – kvůli případným problémům s přihlášením v zahraničí.
  • Jako heslo lze použít třeba verš z oblíbené písničky nebo výrok z filmu, který zašifrujete. Např. věta „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ může v heslu vypadat jako Kd01ud02so03NDR04chy05. Takový formát hesla je již považován za bezpečný, silný, těžko prolomitelný.
  • Hesla je vhodné také pravidelně, např. každé 3 měsíce, měnit. Čím jednodušší heslo je, tím častěji si zaslouží obměnu. V případě zjištění, že někdo již heslo prolomil nebo se o to pokouší, tak změnit neprodleně!
  • Nezadávat hesla do počítačů, nad kterými nemáte přímou kontrolu, např. v internetových kavárnách.
  • Nepovolovat automatické ukládání hesel v prohlížeči – pokaždé heslo zadávat. Zdůraznit – internetové bankovnictví, sociální sítě, e-mail.
  • Pro správu hesel je možné využívat specializované programy či aplikace, např. HESLA AVAST PRO PC.

Mgr. Petra Suchanová, ROSA – centrum pro ženy, z.s.
Článek byl vytvořen v rámci projektu Stopnasili.cz za laskavé podpory NF AVAST.

[1] Vymazání historie prohlížení. Google Chrome [online]. 2016 [cit. 2016-11-10]. Dostupné z: https://support.google.com/chrome/answer/95589?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=cs&oco=0

[2] Google Chrome: Nápověda Chrome [online]. 2016 [cit. 2016-11-01]. Dostupné z: https://support.google.com/chrome/answer/95464?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=cs

Posted in Články, Novinky.