I sledování a výhrůžky ve virtuálním světě po síti jsou reálným nebezpečím a mohou tě velmi vážně ohrozit. Je třeba je brát vážně.
Bezpečné technologie
Přijmi proto příslušná opatření:
- Používej bezpečnější počítač
Má-li násilný partner/ pronásledovatel přístup k tvému počítači a ty se snažíš prostřednictvím internetu vyhledat pomoc, místo, kam odejít a tak podobně, je bezpečnější použít jiný počítač – v knihovně, internetové kavárně, na místním úřadě atd.
- Založ si novou emailovou schránku
Pokud máš podezření, že by někdo mohl mít přístup k tvým e-mailům, zřiď si z bezpečnějšího počítače novou adresu. Poštu si vybírej z jiného počítače – pro případ, že by byl počítač, který běžně používáš, monitorován. Zvol dostatečně anonymní uživatelské jméno (například kocka352@gmail.com) a při zřizování mailového účtu zadej co nejméně informací o sobě.
- Zkontroluj nastavení svého mobilu
Pokud ti dal telefon násilný partner/ pronásledovatel, zkontroluj si jeho nastavení. Poskytuje-li tvůj operátor službu určení polohy telefonu, můžeš ji v nastavení vypnout.
- Pravidelně měň přístupová hesla a PIN kódy
Pokud myslíš, že by někdo mohl chtít zneužít tvůj mail, bankovní účet nebo například tvou identitu v sociální síti, často obměňuj přístupová i hesla i další identifikační prvky. Hesla si raději pamatuj a nezapisuj. Nikdy nepoužívej automatické přihlašování, automatické dokončování jmen a hesel ani možnost zapamatování hesla.
- Pořiď si nový telefon
V případě, že by mohl mít násilný partner přístup k tvému výpisu hovorů a ty potřebuješ uskutečnit telefonáty, o kterých by neměl vědět (poradenská linka apod.), pořiď si další telefon.
- Pořiď si novou SIM kartu
Pokud již partner nemá k tvému telefonu přístup a ty se chceš vyvarovat sledování polohy a nebo obtěžujícím telefonátům a SMS zprávám, vyměň si v telefonu SIM kartu. Zařiď, aby partner nezjistil tvé nové číslo.
- Zjisti, jaké informace jsou o tobě na internetu dostupné
Do internetového vyhledávače (Google, Yahoo!!, Seznam apod.) zadej v uvozovkách své jméno („Jméno Příjmení“). Pokud to bude možné, pokus se na základě nalezených odkazů veškeré kontaktní a jinak citlivé informace odstranit (změnit nastavení soukromí a obsah osobních stránek na sociálních sítích apod.).
[/fusion_text][fusion_text columns=““ column_min_width=““ column_spacing=““ rule_style=“default“ rule_size=““ rule_color=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““]
Bezpečný telefon
S používáním mobilních telefonů souvisí řada rizik. Mnohé „inteligentní“ telefony s operačními systémy Symbian, Windows Mobile, iPhone atd. jsou vlastně minipočítače, takže nebezpečí, že by se někdo mohl pokusit tě prostřednictvím telefonu zastrašovat nebo kontrolovat, je víc než reálné. Mohl by získat přehled o tvých aktivitách a nebo by mohl zjišťovat, kde se právě pohybuješ.
- Pozor na anonymní telefonáty a SMS.
Pokud dostaneš zprávu od někoho, koho neznáš, v žádném případě nesděluj své osobní údaje (jméno, věk, adresa). Raději vůbec neodpovídej.
- Pokud jsi terčem stovek nevyžádaných SMS, hlasových zpráv a telefonátů, braň se
Některé starší typy telefonů umožňují blokovat konkrétní čísla, v případě inteligentních telefonů s operačním systémem existují pro tento účel speciální aplikace (tzv. blacklisty). Můžeš také požádat svého operátora o změnu čísla, je-li situace skutečně vážná, ohlas celou věc Policii – ta může zahájit trestní stíhání kvůli pronásledování (stalkingu).
- Nepodceňuj zabezpečení
Máš-li některý z „chytrých“ telefonů, ujisti se, že máš nainstalovaný bezpečnostní/ antivirový program, který kromě dat z internetu prověřuje i SMS a MMS a kontroluje komunikační porty jako Bluetooth, infračervený port, Wi-Fi a podobně.
- Bluetooth jen tehdy, když je potřeba
Bluetooth port měj v případě, že ho právě nepoužíváš, vypnutý, případně alespoň zapni „skrytý“ režim. Snižuješ tím riziko, že ti někdo pošle například zprávu obsahující spyware. (Věnuj pozornost i nastavení dalších komunikačních portů.)
- Pozor na spyware
Pokud máš pocit, že máš v telefonu spyware, použij k jeho odstranění některý z bezpečnostních programů. Nejjistější způsob, jak se rizika zbavit, je přeinstalovat celý systém.
- Nenechej se sledovat
S rozvojem GPS a lokalizačních technologií je dnes sledování toho, kde právě jsi, snadnější než dřív. Pokud například telefon dostaneš a existuje riziko, že by tě dárce mohl chtít sledovat, projdi si důkladně nastavení telefonu. Jsi-li zákazníkem operátora T-Mobile, ujisti se navíc, že nemáš aktivovanou službu „Kde je“. Pokud ano, pokus se změnit tzv. kód LPIN – ten potřebuje znát druhá strana, aby jí T-Mobile informaci o tvé poloze poskytl.
[/fusion_text][fusion_text columns=““ column_min_width=““ column_spacing=““ rule_style=“default“ rule_size=““ rule_color=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““]
Bezpečně na internetu
Kromě všech svých kladů má internet i jednu nepříjemnou vlastnost. Jakákoliv zveřejněná informace (text, fotka, video) tu teoreticky může žít i navždy. Vzhledem k existenci nejrůznějších internetových archivů jednou uveřejněný obsah nezmizí ani poté, co se aktuální podoba stránky změní, nemluvě o tom, že informace lze prakticky libovolně kopírovat na další místa.
Zároveň ne každý, s kým se na internetu setkáš, musí být tím, za koho se vydává, a právě tak jeho úmysly nemusí být nejčistší. Celkem snadno se tak můžeš stát terčem tzv. kyberšikany nebo kyberstalkingu. Můžeš začít dostávat výhrůžné e-maily nebo zprávy, někdo může zveřejňovat a přeposílat tvé fotografie bez tvého souhlasu, šířit o tobě lži a pomluvy nebo může využívat tvůj e-mail nebo identitu k rozesílání urážlivých zpráv jiným lidem.
- Máš svůj profil na sociální síti (Facebook, Myspace), na internetové seznamce nebo na spoluzaci.cz?
Zkontroluj si nastavení soukromí a osobní data, která veřejně sdílíš. Každý – včetně učitelů, rodiny, potenciálního zaměstnavatele nebo pronásledovatele – se jinak o tobě může dozvědět víc, než zamýšlíš. Může znát všechny tvé přátele, tvé i jejich zájmy, adresy, fotografie, může sledovat cokoli z tvého života. Než dáš informace veřejně na Facebook přemýšlej, zda chceš, aby je viděl i někdo jiný.
- Máš svůj blog, používáš IM klienta (Skype, ICQ apod.), sdílíš na internetu hudbu nebo fotky? Zadala jsi během registrace své celé jméno, věk, město, kde žiješ, nebo třeba seznam svých koníčků?
Pokud ano, je možné, že všechny uvedené údaje jsou veřejně dostupné. Mnohdy proto bývá lepší zvolit možnost nezařazení do adresáře nebo uvádět jen minimum informací (například křestní jméno a smyšlené příjmení).
- Další cesty, jak se mohou osobní informace dostat na internet
Kamarád, spolužák, kolega nebo příbuzný dá na internet fotku, na které jsi (na Facebook apod.), nebo nevědomky zveřejní jinou informaci, jež se tě týká.
[/fusion_text][fusion_text columns=““ column_min_width=““ column_spacing=““ rule_style=“default“ rule_size=““ rule_color=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““]
Sledování v kyberprostoru
Pokud máš pocit, že někdo zná obsah každého tvého e-mailu nebo konverzace přes ICQ či Skype, existuje pravděpodobnost, že tě nějaký způsobem sleduje. Mohl změnit nastavení tvé e-mailové schránky či programu tak, aby dostával kopii každé zprávy, kterou pošleš, případně má přístup k záznamu rozhovorů (logu) tvého IM klienta. Teoreticky se ovšem mohlo i stát, že ti do počítače nainstaloval tzv. spyware, a to aniž by musel mít fyzický přístup k tvému počítači. Mohl se ti nabourat do počítače přes internet nebo ti mohl poslat přílohu (elektronická pohlednice, hra apod.) která mohla takový sledovací program obsahovat.
Jakmile spyware jednou v počítači je, může běžet ve skrytém režimu a může být obtížné ho úplně odinstalovat. Pronásledovatel by pak mohl získat přehled o všech tvých aktivitách – odeslaných emailech, vytištěných dokumentech, navštívených internetových stránkách, klíčových slovech zadaných do vyhledávače a podobně. Případně by spyware mohl v pravidelných intervalech vytvářet screenshoty tvé pracovní plochy a bez tvého vědomí je odesílat na předem určenou adresu.
Jak se bránit proti sledování v kyberprostoru
- Pokud máš pocit, že máš ve svém počítači spyware a rozhodneš se vyhledat pomoc, použij k tomu bezpečný počítač (u kamaráda, v knihovně, internetové kavárně apod.).
- Totéž platí, i pokud máš podezření, že by někdo mohl znát některé z tvých hesel. Vždy je raději měň z jiného počítače a měň je často. Heslo by nejlépe mělo mít alespoň 8 znaků a vedle písmen by mělo obsahovat i číslice.
- Bezpečný počítač použij i k založení nové e-mailové adresy nebo IM účtu (Skype, ICQ), máš-li pocit, že k nim má někdo další přístup. Nově vytvořené uživatelské jméno by k tobě nemělo nijak odkazovat. Není-li tvůj počítač ani nadále bezpečný, k takto založeným účtům s z něho nepřipojuj.
- Vždy používej antivirový a antispywarový program a pravidelně je aktualizuj. Pro kontrolu nad komunikací počítač připojeného k síti (internetu) měj zapnutý firewall. Zapni blokování e-mailů nebo chatů od pronásledovatele.
- Informuj o situaci poskytovatele služby a zařiď si nové přihlašovací jméno a heslo, pokud by na žádost nereagoval, založ si nový účet.
- Všechny zprávy od pronásledovatele si ulož a nijak je neměň – je to tvůj jediný důkaz. Je-li ti méně než 18 let, okamžitě o situaci informuj rodiče nebo jiného dospělého, jemuž můžeš věřit.
- Pokud obtěžování nepřestane, obrať se na Policii ČR