Centrum ROSA pracuje z hlediska bezpečí s rizikovou skupinou žen (a jejich dětí) ohrožených násilím od jejich partnerů. Většina žen (98 %), obětí násilí, které v Rose hledají pomoc, zažívá psychické násilí, 90% vydírání, 82% kontrolu, 74% fyzické násilí, 15% stalking. S útoky se setkává i organizace. Mezi časté útoky patří nevyžádána pošta, výhrůžky po e-mailu ze strany agresivních partnerů klientek, které už šetřila policie jako stalking. Klientky ohrožuje sledování mailů, telefonů jejich násilnými partnery, vyhledávání místa pobytu, vystupování jejich jménem na FB, v internetových seznamkách.
Pokud vztah ohrožuje násilí, jeden z partnerů má snahu druhého kontrolovat a sledovat, je třeba kromě fyzických pravidel bezpečí, dbát i na bezpečnost v komunikaci. I sledování a výhrůžky po síti jsou reálným nebezpečím a mohou vás vážně ohrozit.
Dbejte proto na bezpečí při používání počítače, webu, mailu, sociálních sítí a mobilního telefonu. Pomocí těchto technologií může kdokoli včetně násilného partnera znát detaily z vašeho života, lokalizovat vás, omezovat a kontrolovat vaši komunikaci s okolím a přáteli. Komunikační technologie mohou být nástrojem pronásledování a výhrůžek, mohou díky informacím napomáhat útočníkovi.
Pokud je násilný partner/ pronásledovatel technicky založený a intenzivně se zajímá například o počítače, existuje reálná možnost, že se bude snažit monitorovat váš telefon, e-mail nebo to, jaké stránky na internetu navštěvujete. Přijměte proto příslušná opatření:
- Používejte bezpečnější počítač
Má-li násilný partner/ pronásledovatel přístup k vašemu počítači a vy se snažíte prostřednictvím internetu vyhledat pomoc, místo, kam odejít a tak podobně, je bezpečnější použít jiný počítač – v práci, v knihovně, internetové kavárně, na místním úřadě atd.
- Založte si novou emailovou schránku
Pokud máte podezření, že by někdo mohl mít přístup k vašim e-mailům, zřiďte si z bezpečnějšího počítače novou adresu. Poštu si vybírejte z jiného počítače – pro případ, že by byl počítač, který běžně používáte, monitorován. Zvolte dostatečně anonymní uživatelské jméno (například myska72@gmail.com) a při zřizování mailového účtu zadejte co nejméně informací o sobě.
- Zkontrolujte nastavení svého mobilu
Pokud vám dal telefon násilný partner/ pronásledovatel, zkontrolujte si jeho nastavení. Poskytuje-li váš operátor službu určení polohy telefonu, můžete ji v nastavení vypnout.
- Pravidelně měňte přístupová hesla a PIN kódy
Pokud myslíte, že by někdo mohl chtít zneužít váš mail, bankovní účet nebo například vaši identitu v sociální síti, často obměňujte přístupová i hesla i další identifikační prvky. Hesla si raději pamatujte a nezapisujte. Nikdy nepoužívejte automatické přihlašování, automatické dokončování jmen a hesel ani možnost zapamatování hesla.
- Pořiďte si nový telefon
V případě, že by mohl mít násilný partner přístup k vašemu výpisu hovorů a vy potřebujete uskutečnit telefonáty, o kterých by se neměl vědět (poradenská linka apod.), pořiďte si další telefon.
- Pořiďte si novou SIM kartu
Pokud již partner nemá k vašemu telefonu přístup a vy se chcete vyvarovat sledování polohy a nebo obtěžujícím telefonátům a SMS zprávám, vyměňte si v telefonu SIM kartu. Zařiďte, aby partner nezjistil vaše nové číslo.
- Zjistěte, jaké informace jsou o vás na internetu dostupné
Do internetového vyhledávače (Google, Yahoo, Seznam apod.) zadejte v uvozovkách své jméno („Jméno Příjmení“). Pokud to bude možné, pokuste se na základě nalezených odkazů veškeré kontaktní a jinak citlivé informace odstranit (změnit nastavení soukromí a obsah osobních stránek na sociálních sítích apod.).
Bezpečně v kyberprostoru
Kromě všech svých kladů má internet i jednu nepříjemnou vlastnost. Jakákoliv zveřejněná informace (text, fotka, video) tu teoreticky může žít i navždy. Vzhledem k existenci nejrůznějších internetových archivů jednou uveřejněný obsah nezmizí ani poté, co se aktuální podoba stránky změní, nemluvě o tom, že informace lze prakticky libovolně kopírovat na další místa.
Zároveň ne každý, s kým se na internetu setkáte, musí být tím, za koho se vydává, a právě tak jeho úmysly nemusí být nejčistší. Celkem snadno se tak můžete stát terčem tzv. „kyberšikany“ nebo „kyberpronásledování“. Můžete začít dostávat výhrůžné e-maily nebo zprávy, někdo může zveřejňovat a přeposílat vaše fotografie bez vašeho souhlasu, šířit o vás lži a pomluvy nebo může využívat váš e-mail nebo identitu k rozesílání urážlivých zpráv jiným lidem.
- Máte svůj profil na sociální síti (Facebook, Myspace), na internetové seznamce nebo na spoluzaci.cz?
Zkontrolujte si nastavení soukromí a osobní data, která veřejně sdílíš. Každý – včetně učitelů, rodiny, potenciálního zaměstnavatele nebo pronásledovatele – se jinak o vás může dozvědět víc, než zamýšlíte. Může znát všechny vaše přátele, vaše i jejich zájmy, adresy, fotografie, může sledovat cokoli z vašeho života. Než dáte informace veřejně na Facebook přemýšlejte, zda chcete, aby je viděl i někdo jiný.
- Máte svůj blog, používáte IM klienta (Skype, ICQ apod.), sdílíte na internetu hudbu nebo fotky? Zadali jste během registrace své celé jméno, věk, město, kde žijete, nebo třeba seznam svých koníčků?
Pokud ano, je možné, že všechny uvedené údaje jsou veřejně dostupné. Mnohdy proto bývá lepší zvolit možnost nezařazení do adresáře nebo uvádět jen minimum informací (například křestní jméno a smyšlené příjmení).
- Další cesty, jak se mohou osobní informace dostat na internet
Kamarád, spolužák, kolega nebo příbuzný dá na internet fotku, na které jste (na Facebook apod.), nebo nevědomky zveřejní jinou informaci, jež se vás týká.
Sledování v kyberprostoru
Pokud máte pocit, že někdo zná obsah každého vašeho e-mailu nebo konverzace přes ICQ či Skype, existuje pravděpodobnost, že vás nějaký způsobem sleduje. Mohl změnit nastavení vaší e-mailové schránky či programu tak, aby dostával kopii každé zprávy, kterou pošlete, případně má přístup k záznamu rozhovorů (logu) vašeho IM klienta. Teoreticky se ovšem mohlo i stát, že vám do počítače nainstaloval tzv. spyware, a to aniž by musel mít fyzický přístup k vašemu počítači. Mohl se vám nabourat do počítače přes internet nebo vám mohl poslat přílohu (elektronická pohlednice, hra apod.) která mohla takový sledovací program obsahovat.
Jakmile spyware jednou v počítači je, může běžet ve skrytém režimu a může být obtížné ho úplně odinstalovat. Pronásledovatel by pak mohl získat přehled o všech vašich aktivitách – odeslaných emailech, vytištěných dokumentech, navštívených internetových stránkách, klíčových slovech zadaných do vyhledávače a podobně. Případně by spyware mohl v pravidelných intervalech vytvářet screenshoty vaší pracovní plochy a bez vašehjo vědomí je odesílat na předem určenou adresu.
Jak se bránit proti sledování v kyberprostoru
- Pokud máte pocit, že máte ve svém počítači spyware a rozhodnete se vyhledat pomoc, použijte k tomu bezpečný počítač (u kamaráda, v knihovně, internetové kavárně apod.).
- Totéž platí, i pokud máte podezření, že by někdo mohl znát některé z vyšich hesel. Vždy je raději měňte z jiného počítače a měňte je často. Heslo by nejlépe mělo mít alespoň 8 znaků a vedle písmen by mělo obsahovat i číslice.
- Bezpečný počítač použijte i k založení nové e-mailové adresy nebo IM účtu (Skype, ICQ), máte-li pocit, že k nim má někdo další přístup. Nově vytvořené uživatelské jméno by k vám nemělo nijak odkazovat. Není-li váš počítač ani nadále bezpečný, k takto založeným účtům s z něho nepřipojujte.
- Vždy používejte antivirový a antispywarový program a pravidelně je aktualizujte. Pro kontrolu nad komunikací počítač připojeného k síti (internetu) mějte zapnutý firewall. Zapněte blokování e-mailů nebo chatů od pronásledovatele
- Informujte o situaci poskytovatele služby a zařiďte si nové přihlašovací jméno a heslo, pokud by na žádost nereagoval, založte si nový účet
- Všechny zprávy od pronásledovatele si uložte a nijak je neměňte – je to váš jediný důkaz. Je-li vám méně než 18 let, okamžitě o situaci informujte rodiče nebo jiného dospělého, jemuž můžete věřit.
- Pokud obtěžování nepřestane, obraťte se na Policii ČR
Mgr. Martina Hronová, ROSA – centrum pro ženy